TÜBİTAK MAM UCUZ ve ÇEVRECİ ASFALT TEKNOLOJİSİNİ LİSANSLAMAYA BAŞLIYOR

-A +A

TÜBİTAK MAM UCUZ ve ÇEVRECİ ASFALT TEKNOLOJİSİNİ LİSANSLAMAYA BAŞLIYOR

TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen “Ilık Karışım Asfalt” teknolojisi karayollarında uygulanmak üzere firmalara üretim lisansı verilmesi aşamasına geldi. TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Programları (KAMAG) kapsamında 15 Eylül 2012 tarihinde başlayan proje; TÜBİTAK MAM Kimyasal Enstitüsü’nün yönetici ve yürütücülüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı yürütücülüğünde 36 ayda tamamlandı.

Konu hakkında bilgi veren TÜBİTAK MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz; Ilık Karışım Asfalt teknolojisinin mevcut asfalt uygulamalarına göre hem ekonomik hem de çevresel açılardan önemli ölçüde artıları olduğunu ifade etti. Ilık Karışım Asfalt teknolojisinde kullanılan katkılar sayesinde karışımın hazırlama sıcaklığının 15 ila 35°C azaltılarak, 115-140°C arası sıcaklıklara düşürüldüğünü ve böylelikle yaklaşık %30 civarında yakıt ve elektrik enerjisi tasarrufu sağlandığını belirtti. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre mevcut sıcak karışım asfalt üretim teknolojisi yerine bu yeni teknolojinin uygulanması ile yıllık ortalama 157 Milyon TL tasarruf edilmesi mümkün görünüyor. Ilık karışım asfalt, yüksek sıcaklık nedeniyle kısa sürede yıpranan üretim ekipmanlarının daha düşük sıcaklıklarda çalıştırılmasına imkân vererek bu anlamda yıpranma maliyetlerini de azaltıyor ve asfalt tesislerinin faydalı ömrünü uzatıyor.

Enerji kullanımının azaltılmasının çevreye verilen zararlı gaz ve emisyonların da azaltılması anlamına geldiğini ifade eden Nuh Yılmaz, bu teknolojinin çevreye olan ana katkılarından birinin de kazınmak suretiyle bertaraf edilen mevcut asfalt kaplamanın yüksek oranda yeniden kullanılmasına imkân vermesi olduğunu belirtti. Klasik asfalt uygulamalarında kazınan eski asfalt kaplama, maksimum %20‘ye kadar geri kazanım malzemesi kullanılabilirken bu oran ılık karışım asfalt teknolojisinde %50’yi aşıyor.

Asfalt Üreticilerinden Ciddi Talep Alıyoruz

Proje ekibinin, projenin tüm aşamalarında Karayolları Genel Müdürlüğü Ar-Ge Dairesi Başkanlığı ile birlikte çalıştığını belirten Yılmaz; MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü tarafından pilot tesiste üretilen katkının 11 Haziran 2015 tarihinde, Ankara Çevre Otoyolu Karapürçek Kavşağı kesiminde uygulandığını ve periyodik aralıklarla yapılan kontrol testlerinden de son derece başarılı bir performans elde edildiğini ifade etti. Asfalt ürünlerinde önemli ölçüde dışa bağımlı olan ülkemizde daha tasarruflu ve çevreci olan ılık karışım asfaltın kullanımı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından da destekleniyor. 

Projenin tamamlanması ile birlikte TÜBİTAK MAM’ın misyonu gereği üretilen teknoloji ve bilgi paketinin lisans verilmek suretiyle Türk ekonomisine kazandırılması aşamasına geçtiklerini belirten Yılmaz, lisans almak isteyen yatırımcılar ile görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti. Yılmaz, yeni teknolojinin Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneğinin katılımı ile 2 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen Ilık Karışım Asfalt Teknolojileri ve Uygulamaları Çalıştayı’nda sektör temsilcileri ile paylaşıldığını ifade ederek, TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitümüzün bu çalışmasının milli ekonomimize önemli katkılarının olacağına inanıyoruz dedi.

20.07.2016