EÜAŞ - TÜBİTAK MAM KTE İŞ BİRLİĞİ

-A +A

Hidroelektrik santrallerin ekipmanlarında meydana gelen korozyon ve kavitasyon problemleri üretim verimini düşüren önemli bir problemdir. Mevcut koşullarda yetkililer tarafından korozyon ve kavitasyonun önlenmesine yönelik çeşitli çalışmalar yapılmasına rağmen henüz tatmin edici bir sonuç alınamamıştır. Çözülemeyen korozyon ve kavitasyon problemleri bazı durumlarda ünitelerin durdurulması ve periyodik bakım yapılması zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Bu bakımlar esnasında uygulanan ve uzun dönemde faydası olabileceği öngörülen bazı polimer esaslı tamir ve koruma ürünleri ülkemizde üretilmemekte ve/veya ekonomik olmamaktadır. Aynı zamanda ürünlerin yurtdışı tedariki ile ilgili zaman zaman sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla, 26 Kasım 2019 tarihinde Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ile TÜBİTAK MAM KTE arasında “HES'lerde Korozyon ve Kavitasyona Yönelik Kimyasal Ürün Araştırma ve Deneme Çalışmaları Projesi” imzalandı.

Proje kapsamında, HES’lerde karşılaşılan korozyon ve kavitasyon problemlerine uzun vadede çözüm getirebilecek, yüksek dayanımlı, kolay uygulanabilir ve ekonomik bir ürünün yerli imkânlarla geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması öngörüldü. Yapılan saha incelemelerinin akabinde koruma özelliği gösteren yerli polimer esaslı ürünlerin üretilmesi için formülasyon deneme çalışmalarına başlandı.

Fotoğraflar

04.06.2020