Tıbbi Cihaz Teknolojileri

-A +A

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Tıbbi Cihaz alanında katma değeri yüksek ürünlerin üretimi konusunda Ar-Ge faaliyetlerine başlamıştır. Bu kapsamda alanında ilk olma özelliğine sahip ürün geliştirme çalışmalarının yanı sıra sanayi işbirliği ile ulusal/uluslararası pazarda ülkemizin rekabet gücünü arttıracak projelere Ar-GE desteği sağlamaktadır. Araştırma grubumuz, İlgili ürün gruplarında hammadde sürecinden üretim yöntemlerine kadar birçok aşamada hizmet vermektedir.

Çalışma / Uzmanlık Alanları

Medikal Tekstil

Medikal tekstil son yıllarda hızla gelişen ve büyüyen teknik tekstil çalışmalarının en önemli konularından bir tanesidir. Teknik Medikal Tekstil tıbbi cihaz alanında ameliyat ipliklerinden kompleks kompozit iskele yapılara kadar özellikle vücut içi uygulamalarda birçok kullanım alanına sahiptir. Araştırma grubumuz bünyesinde 2 ve 3 boyutlu dokuma ürünü iskele yapıların temelini oluşturduğu  kompleks biyomalzemelerin yeni vücut içi uygulamaları çalışılmaktadır.

Teşhis ve Tedavi amaçlı Biyomalzemeler

Araştırma grubumuz oldukça interdisipliner bir çalışma alanına sahip teşhis ve tedavi amaçlı biyomalzeme geliştirme faaliyetlerinde, doğal ve sentetik polimerik hammadde temelli biyomalzemelerin üretim ve geliştirilmesinde çalışmalar yürütmektedir.

Biyobozunur ve Kalıcı İmplantlar

Doğal ve sentetik polimerik hammadde temelli biyomalzemelerin sert doku uygulamalarında yeni ve inovatif ürün geliştirme çalışmaları yürütülmektedir.

İlaç Taşıyıcı Sistemler

Doğal ve sentetik polimerik nanotaşıyıcı sistemlerin geliştirilmesinin yanında çeşitli antikanser ve antifungal ilaçları taşıyan Lipozomal sistemlerin pilot ölçek üretim çalışmaları yürütülmektedir.

İlgili Laboratuvarlar

  • Medikal Teknolojiler Laboratuvarı
  • Doğal Polimerler Araştırma Laboratuvarı
  • Biyokompozit Araştırma Laboratuvarı
  • Mikro ve Nanoteknolojiler Laboratuvarı
  • Medikal Enstrümantal Analiz Laboratuvarı