TÜBİTAK MAM Başkanımız “Atık Pil Geri Kazanım Tesisi”ni Ziyaret Etti

-A +A

TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında Exitcom Recycling firması bünyesinde Kartepe’de kurulan Atık Pil Geri Kazanım Tesisi günlük kapasitesi 1 ton olan Türkiye’nin ilk  birincil (primer) pillerin geri kazanım tesisidir. TÜBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, tesisi 28 Nisan 2016 tarihinde ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Tesisin Mayıs ayında düzenlenecek bir tören ile açılışı planlanıyor.

Projede, atık birincil pillerin düzenli depolanmasının önüne geçmek ve pillerin içindeki değerli elementleri geri kazanılması sağlamak amaçlandı. Türkiye’ye ekonomik ve çevresel katkı sağlamak hedeflendi.

Türkiye’de piller eski yıllarda, toplanarak ayrıştırılıp ülkemizdeki bertaraf tesislerine gönderilerek gömülmekteydi. Birincil piller bu tesis ile ayrıştırılarak hammaddesine geri kazandırılacaktır. Tesis kapasitesi ülkemizde toplanan pilin kapasitesinin çok üzerinde olup, toplanan pilin 3 katı işleme kapasitesine sahiptir. Ülkemizde 300 ton/yıl atık pil toplanmaktadır. Bu tesis yaklaşık 1000 ton/yıl (3 vardiya) işleme kapasitesine sahiptir.

Tesis, işleme yeterliliği olarak ikincil (seconder) pilleri de işlemeye yönelik olarak modellenmiştir. Daha sonraki dönemlerde tesiste belirli Ar-Ge çalışmaları yapılarak yeni projelerle değerli metallerin de işlenmesi amaçlanmaktadır.

Fotoğraflar

05.05.2016