NATO “SERS FOR DEFENCE APPLICATION” ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

-A +A

TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü NATO “SERS for Defence Application” Çalışma Grubu açılış toplantısına katılım sağladı.

NATO Bilim ve Teknoloji Organizasyonu (Science and Technology Organization-STO) bünyesinde faaliyet gösteren Sensör ve Elektronik Teknolojileri Paneli (Sensors and Electronic Technology - SET) kapsamında SET-RTG-292 “Enhanced Raman Spectroscopy for Defence Application” çalışma grubu oluşturuldu. Çalışmalarını 2020-2023 yılları arasında sürdürecek olan SET-RTG-292 Çalışma Grubu'nun amacı, askeri uygulamalara yönelik kimyasal malzemelerin (Kimyasal savaş ajanları, patlayıcılar ve uyuşturucu) iz tespiti ve dekontaminasyon sonrası kalıntı tespitinde NATO standartlarında SERS tekniğinin kullanılabilirliğinin gösterilmesidir.

Çalışma grubunun ilk toplantısı (kickoff meeting) 18-19  Şubat 2020 tarihlerinde ABD, İtalya, İsveç, Almanya, Fransa, Polonya, Kanada ve Türkiye’nin katılımı ile Fransa'nın başkenti Paris’te gerçekleştirildi.

Toplantıda katılımcı ülkelerin temsilcilerine, TÜBİTAK MAM KTE’de SERS konusunda yapılan çalışmalar ve çalışma grubuna verilebilecek katkılar hakkında sunum yapıldı.

03.03.2020