7. TÜRKTAY Paneli Yapıldı

-A +A

Türkiye’nin geri dönüşüm ve atık yönetimi alanlarındaki birikim, deneyim ve başarılarını taraflarla paylaşmak, bu alanlardaki ekonomik fırsatları ve yatırım imkanlarını uzmanlarla değerlendirmek, işbirliklerinin gelişimine destek vermek amacı ve atık ekonomisini güçlendirmek hedefiyle, kamu, STK ile özel sektör temsilcilerinin yanı sıra, alanında uzman akademisyenler tarafından farklı görüş ve deneyimlerin tartışıldığı 7. TÜRKTAY paneli 19-20 Ekim tarihleri arasında Ankara’da düzenlendi.

Panelde, dünyanın ve Türkiye’nin gündemindeki en önemli konulardan biri olan “Döngüsel Ekonomi” konusunda yaşanan bilgi ve uygulama boşluğunu doldurmak amaçlandı. Panel, “Türkiye’de Döngüsel Ekonomi Kapsamında Atık Yönetimine ve Geri Dönüşüme Genel Bakış, Durum Analizi”, “Türkiye’de Atık Yönetimi ile Geri Dönüşüm Stratejisi ve Uygulama Konuları”, “Türkiye’de Çevre Politikaları”, “Türkiye’de Döngüsel Ekonomi Kapsamında Ambalaj Atıklarının Yönetimi”, “Döngüsel Ekonomi Kapsamında Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyalar (AEEE)”, “Türkiye’de Tehlikeli Atıkların Yönetimi, Atıkların Yakıt ve Alternatif Hammadde Olarak (Enerji) Değerlendirilmesi”, “Türkiye’de Döngüsel Ekonomi Bağlamında Sanayici Gözüyle Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm”, “Türkiye’de Çevre Yönetim Sistemleri, İmalat Sanayi, Mühendislik ve Yatırım Olanakları” ile “Rekabet, Çevre ve Ticaret Hukuku Kapsamında Yetkilendirilmiş Kuruluşlar” başlığı altında dokuz oturumda gerçekleştirildi.

Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma AYAZ’ın oturum başkanlığında gerçekleşen panelin beşinci oturumunda; Arçelik A.Ş. Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih ÖZKADI, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AEEE Yönetmelik sorumlusu Dr. Menekşe KESKİ, Exitcom Genel Müdürü Murat ILGAR ve Süleyman Demirel Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Ata Utku AKÇİL AEEE konusundaki tecrübe ve görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.

Ufuk 2020, Atık Yağlar ve Termik Santral Atıklarının da ele alındığı panel kapsamında Çevre Temiz Üretim Enstitüsü Başuzman Araştırmacılarından Dr. İpek ERZİ, Dr. H. Merve BAŞAR ve Kimyasal Teknoloji Enstitüsü Başuzman Araştırmacılarından Dr. Jülide Köroğlu panelist olarak katılım sağladı. Panel, panelistlere teşekkür belgelerinin verilmesi, genel değerlendirme ve sonuç konuşmalarının ardından son buldu.

Fotoğraflar

27.10.2016